Přejít k hlavnímu obsahu

Aktuality

Svépomocné skupiny v Jihočeském kraji - nově na webu Duše v pohodě

Na webových stránkách Duše v pohodě jsme přidali novu záložku - Svépomocné skupiny. Najdete zde seznam aktuálně fungujících svépomocných skupin na území Jihočeského kraje. Jedná se o svépomocné skupiny určené buď přímo osobám se zkušeností s duševním onemocněním, ale najdete mezi nimi i svépomocné skupiny, které jsou určeny především rodičům, sourozencům a pečujícím o osoby s duševním onemocněním. 

Malíři v ulicích - 19. 6. 2024 v Táboře

Akci "Malíři v ulicích pro duševní zdraví" již potřetí organizuje Fokus Tábor. Ve středu 19. 6. 2024 bude možné v ulicích Tábora od 15:00 do 18:45 potkat a na vlastní oči vidět tvůrčí práci jednotlivých umělců. Hotová díla budou ke shlédnutí od 19:00 hodin na Žižkově náměstí a od 20:00 hodin bude zahájena veřejná dobročinná aukce, v rámci které budete mít příležitost si obraz koupit.

Oslava 18. narozenin organizace FOKUS České Budějovice - 13. 6. 2024

Jedním z našich týmů pro duševní zdraví dětí , jenž působí v ORP České Budějovice, je tým organizace FOKUS České Budějovice. A právě FOKUS České Budějovice slaví letos 18. narozeniny.

Brožura - jak mluvit s dětmi o vzhledu těla

Projekt "Moje tělo je moje tělo" se snaží šířit myšlenku, že každý člověk si zaslouží respekt, bez ohledu na to, jak vypadá.  Svými aktivitami se snaží přispět k tomu, aby nikdo ve společnosti nebyl ponižován kvůli svému tělu. 

Festival o duševním zdraví - Nevypusť duši - 30. 8. 2024

v Kasárnách Karlín v Praze proběhne "Festival duševního zdraví". Připraveny jsou pro vás přednášky nebo workshopy odborníků zabývajících se duševním zdravím. Díky nim možná najdete odpovědi na některé vaše otázky jako například: "Co můžu jako rodič dělat, jak mohu pomoci dítěti?" nebo " Jak poznám rozdíl mezi stresem a úzkostí?".

Květen - měsíc bez diet s Centrem Anabell

Mezinárodní den bez diet připadá na 6. května a svůj původ má ve Velké Británii. Centrum Anabell se dlouhodobě věnuje problematice poruch příjmu potravy. V rámci své činnosti provozuje například Linku Anabell (telefon - 774 467 293, e-mail - posta@anabell.cz), kam se lze obrátit v případě akutního problému.

SOFA podcast s dětskou psychiatričkou

Organizace Society for All, z. s. (SOFA) nově přináší podcasty pro učitele, rodiče, pracovníky sociálních služeb a všechny, které se zajímají o podporu dětí.

Konference Mezioborová spolupráce ve prospěch ohrožených dětí a mládeže

Konference České asociace streetwork, z. s. představí spolupráci škol, zdravotnických služeb a sociálních služeb pro děti a mládež. 

Konference, v rámci které se bude mluvit například o zhoršujícím se duševním zdraví dětí a mládeže, o ohrožení chudobou, migrační zkušenosti nebo o zapojení dítěte do řešení své vlastní situace, se uskuteční 16. května 2024 v Praze

Jak vést s dítětem podpůrný rozhovor?

Organizace Nevypusť duši, z. s. vytvořila v rámci svého projektu "Poslouchejme děti, když s námi mluví" speciální karty, které pomohou především rodičům

Není vaše dítě v pohodě a vy mu chcete být nablízku? Chcete vědět, jak se cítí a zda mu můžete nějak pomoci, ale nevíte jak na to? Právě nově vytvořené karty organizace Nevypusť duši vám s tím pomůžou. 

Setkání k ukončení projektu "Není to jakoby úplně v pohodě" organizace Nevypusť duši

Organizace Nevypusť duši pořádá 10. dubna od 16:00 do 19:00 hodin v Kongresovém sále v Karlíně event k představení výsledků svého projektu "Není to jakoby úplně v pohodě". Setkání je určeno těm, kteří pracují s dětmi a mladými a pro odbornou veřejnost. 

Součástí programu setkání bude:

Přednáška s besedou pro rodiče předškoláků a malých školáků

Pokud máte pocit, že vaše dítě má obtíže spojené se školou nebo máte zájem se poradit, jak ho podpořit v radosti z učení, můžete se účastnit besedy zaměřené právě na toto téma. 

Některé děti  zvládají nároky školy bez problémů, nicméně u některých dětí se mohou projevit různé obtíže způsobené školními nároky:

HORSKÁ DRÁHA - dokumentární film o hraniční poruše osobnosti

V Biografu Kotva proběhne 15. dubna 2024 premiéra dokumentárního filmu Horská dráha. Film debutoval v září 2023 v Praze a díky velkému zájmu z řad veřejnosti byla zahájena tour po celé České republice. 

Konference "Dnes neumírej"

Konference na téma prevence sebevražd s názvem "Dnes neumírej" se uskuteční 6. června 2024 v Praze. Konference je určena odborníkům z oblasti krizové intervence, sociální práce, psychologie, ... Sdíleny budou zkušenosti s prevencí sebevražd u dětí a dospívajících, u dospělých i seniorů. Program zahrnuje přednášky, panelové diskuse, ale i praktické workshopy. Rámcový program, jenž bude postupně doplňován, lze již nyní najít přímo na webových stránkách konference.

Kulatý stůl - Sociální role školy

Kulatý stůl na téma "Sociální role školy" organizují společnosti Stálá konference asociací ve vzdělávání z. s. (SKAV) a EDUin za finanční podpory Nadace České spořitelny. V rámci kulatého stolu budou mimo jiné řešeny následující otázky:

Na tenké lince - Moje děti na TikToku, Instáči - Dát lajk nebo být na pozoru?

Pokud řešíte otázku, zda videu, které natáčí vaše dospívající dítě na Instagramu nebo TikToku, dát lajk nebo jestli být spíše na pozoru, poslechněte si tři nová videa v rámci podcastu Linky bezpečí

Národní týden povědomí o poruchách příjmu potravy

Týden od 26. 2. 2024 do 3. 3. 2024 probíhá tzv. Týden povědomí o poruchách příjmu potravy (National Eating Disorders Awareness Week - NADEW). Letošní týden je zaměřen na pochopení faktů o poruchách příjmu potravy, řešení stigmatu poruch příjmu potravy a zvyšování povědomí o léčbě tohoto onemocnění. 

Setkání u kulatého stolu - Let's Talk about Children

Metoda Let's Talk about Children (LTC) je finská metoda nabízející podporu rodinám, kde některý z rodičů má zkušenost s duševním onemocněním. Cílem této metody je podpořit duševní pohodu dětí a předcházet tak u nich vzniku obtíží. 

Webináře - Podpora duševního zdraví dětí a mladistvých

Platforma krajských koordinátorů péče o duševní zdraví organizovala v lednu a únoru 2024 celkem tři webináře, jejichž hlavním tématem byla podpora duševního zdraví dětí a mladistvých.

Záznam z jednotlivých webinářů je možné shlédnout pod odkazy níže:

I. blok webináře - Školy a duševní zdraví

II. blok webináře - Sociálně-zdravotní a krizové služby

Projekt Nadace O2 - O2 Chytrá škola

O2 Chytrá škola si klade za cíl naučit děti, rodiče a učitele, jak správně a současně bezpečně využívat moderní technologie. Celkem se O2 Chytrá škola zabývá 4 tématy:

Týden pro wellbeing ve škole

Již 13. února 2024 byla oficiálně zahájena akce Týden pro wellbeing ve škole. Ta proběhne v rámci celé České republiky a potrvá do 20. února 2024, kdy bude zakončena Konferencí pro wellbeing ve škole

Organizace THEiA nabízí webináře pro rodiče

Organizace THEiA - krizová pomoc, o.p.s nabízí zdarma pro rodiče sérii následujících webinářů:

 

19. února 2024 - Prevence rizikového chování dítěte v kyberprostoru

26. února 2024 - Finanční gramotnost ve výchově

4. března 2024 - Sebepoškozování jako rizikové chování u dětí a mladistvých

15. dubna 2024 - Komunikace v rodině v různých obtížných situacích

Přihlášení k odběru novinek

The subscriber's email address.

Přihlášením souhlasíte se zpracováním osobních údajů.